Brzdové destičky, kotouče, brzdový systém

Provádíme výměny brzdových kotoučů, výměny brzdových destiček, brzdičů, opravy i repase ostatních brzdových dílů včetně souvisejících komponent jako jsou ABS, senzory podélného a příčného zrychlení atd. Opravu brzd provádíme zpravidla v rámci jednoho dne.

Nikdo z nás nepochybuje o důležitosti kvalitní a bezporuchové brzdové soustavy vozidla. Je-li některá součást brzdové soustavy v nepořádku, je vysoce ohrožena naše bezpečnost. Nedílnou součástí brzdové soustavy jsou mimo jiné brzdové destičky, které čas od času musíme vyměnit. Brzdové destičky tvoří kovové pláty, na nichž je připevněno brzdové obložení. Brzdové destičky se mohou lišit svou tvrdostí a teplotní odolností. Obecně platí, že čím měkčí destičky jsou, tím rychleji dochází k jejich opotřebení a musí se častěji měnit.

 

KDY DESTIČKY VYMĚNIT? JAK ROZPOZNAT JEJICH OPOTŘEBENÍ?

Obáváte-li se, že byste mohli opotřebení svých destiček přehlédnout, máme pro vás dobrou zprávu. Existují totiž destičky se speciálním čidlem, které nás upozorní na jejich opotřebení a nutnost výměny. Brzdovou soustavu si nechme překontrolovat vždy, když zaregistrujeme snížení brzdného účinku vozu nebo slyšíme-li pískání. Toto pískání totiž může signalizovat, že na brzdových destičkách už není obložení. Brzdový kotouč a destičky se odírají o sebe - kov o kov.

Cena brzdových destiček

Ceny brzd se významně liší podle typu, značky a výrobce. Rozdíly jsou velmi výrazné a to i v rámci jedné značky. Výrobci běžně dělají několik kvalitativních řad, takže od jedné značky výrobce, můžete mít na jedno konkrétní auto i několik variant podle typu a kvality. Bohužel na trhu existuje i mnoho falešných dílů v krabičkách od originálních nebo značkových výrobců. Tyto výrobky obvykle bývají prodávány prostřednictvím e-shopů. Laik se v tomto jen s obtížemi vyzná. Jedinou obranou proti tomu je svěřit auto někomu, kdo má vaší důvěru, že vybere optimální poměr kvality i ceny a neobjednává brzdy po internetu, ale přímo od dodavatele na základě dlouhodobé smlouvy a spolupráce.

Repase brzdičů

Kromě výměny destiček a kotoučů by se správně měly pravidelně čistit i brzdiče a dosedací plochy kotoučů. Hlavní je čištění, promazání, rozhýbání brzdových třmenů a kontrola brzdičů. Toto je v servisech často zanedbáváno nejen u preventivních prohlídek brzd, ale i u výměn. Důsledkem je, že brzdič se správně nevrací, přilepí se destička ke kotouči a kola přibrzďuje. V Praxi toto pozorujeme u jednoho auta z deseti. Dalším následkem je samozřejmě vypálení kotouče (nachově fialová barva).

Časté závady brzd

Mezi časté závady patří kromě běžného opotřebení destiček a kotoučů i tzv. kopání brzd (zvlněné kotouče). Projevuje se tak, že při sešlápnutí brzdového pedálu cítíte vibrace zpět do nohy nebo do volantu a někdy se klepe celé auto. Čím vyšší rychlost, tím vyšší intenzita. Zkroucené kotouče je nutné vyměnit. Házivost kotoučů nebo nábojů lze změřit úchylkoměrem. Podle toho se pozná, jestli je špatný pouze kotouč nebo i náboj kola. Klasickou závadou je i pískání brzdových destiček, které může mít několik různých příčin

Opravy ABS jednotek

ABS je ve všech moderních vozech povinně už od výroby a musí být vždy funkční. Je to jeden ze základních bezpečnostních prvků. Závady ABS jsou ale bohužel stále častější. Výměny jednotek ABS bývají cenově náročnější, proto nabízíme ve většině případů našim klientům opravu, pokud je možná.

Výměna brzdové kapaliny

Doporučuje se provádět preventivně přibližně každé dva roky, protože vstřebává vlhkost a ztrácí účinek. Brzdovou kapalinu kontrolujeme při každé garanční prohlídce. A to buď vizuálně její barvu a hustotu nebo bod varu (když je nižší než 170 °C , je nutné ji vyměnit). Výměna brzdové kapaliny bývá často zanedbávána, ale pro bezpečnost vozu je stejně důležitá jako kotouče, destičky a brzdiče.

Opravy brzd

Oprava nebo výměna brzd byl vždy poměrně jednoduchý úkon, který si zvládla většina lidí provést sama. V posledních letech se ale vlivem konstrukční složitosti stává i tento úkon značně náročnější a často si s ním neporadí ani menší garážoví opraváři – a to zejména u novějších vozů, kde je potřeba používat k výměně brzd diagnostiku nebo jiné přípravky, které nejsou pro menší servisy dostupné. Stejně tak změření souměrnosti a účinnosti brzd je možné pouze na speciální zkušebně, kterou běžně servisy nemají. Po výměně brzd tak nejsou schopni změřit požadovaný výsledek – tedy naprostou souměrnost mezi levým a pravým kolem a brzdnou účinnost.

Car Repair Services

Electric car repair $120
Battery and engine service $80
-10% OFF Brake repair $40
Belts & Hoses $40
Steering and Suspension Services $90
Heating & Cooling $60

Van and Mini Truck Services

Hose Inpsection $180
Turbo Check $45
Climate Control and AC $65
Engine Diagnostics $120
Tire Balance and Rotation $90
Tune Ups $85

20

Truck Repair Services

Maintenance and repair $300
Diagnostics $50
Towing/Mobile service $250
Body work $600
Turbo Check $85

Motorbike Repair Services

Motorbike and scooter repairs $120
Electrical repairs $45
Crash repairs $70
NEW Restoration planning $100-900
Pre-purchase appraisals $90